Głównej zawartości

Światowy Dzień Rzucania Palenia w Olsztynie - 15 XI 2018 r.

Światowy Dzień Rzucania Palenia – 15 XI 2018 r.


 15 XI 2018 r.
Światowy Dzień Rzucania Palenia

     

             Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

           W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach. Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada namawiamy Polaków do rzucenia palenia.

 

           Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia w Bursie Nr 1 przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Olsztynie, odbyła się akcja prozdrowotna skierowana do młodzieży, którą prowadzili pracownicy Sekcji Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. Uczniowie szkoły oraz mieszkańcy Bursy Nr 1 w Olsztynie uzyskali informacje na temat szkodliwego wpływu dymu tytoniowego na organizm człowieka, a także e-papierosów i innych substancji psychoaktywnych. Osobom palącym papierosy pracownicy PSSE Olsztyn badali zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu udzielając  poradnictwa, a także przekazując tematyczne materiały informacyjne w tym test uzależnienia oraz test motywacji do zaprzestania palenia. Każdy chętny mógł również  zbadać ciśnienie krwi. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem młodzieży, która aktywnie uczestniczyła w dyskusji dzieląc się swoimi doświadczeniami.