Głównej zawartości

Światowy Dzień Rzucania Palenia w Olsztynie - 21 XI 2019 r.

 

 

 

 


 21 XI 2019 r.
Światowy Dzień Rzucania Palenia

     

             Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

           W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach. Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada namawiamy Polaków do rzucenia palenia.

          W ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia pracownicy Sekcji Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie prowadzili wykłady skierowane do młodzieży. Objęli nimi ok. 1500 uczniów. Organizowali również stoiska profilaktyczno-informacyjne, gdzie udzielali fachowych porad oraz udostępniali materiały tematyczne.

         3 grudnia 2019 r. w Bursie Nr 1 w Olsztynie odbyła się impreza prozdrowotna zorganizowana z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia, w której uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych, ich opiekunowie oraz mieszkańcy bursy. W ramach wydarzenia pracownicy Sekcji Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie przeprowadzili wykłady  na temat profilaktyki uzależnień. Poinformowali o konsekwencjach zdrowotnych jakie grożą osobom używającym papierosy tradycyjne, e-papierosy, narkotyki i dopalacze. Prowadzili stoisko profilaktyczne, gdzie udzielali poradnictwa i dystrybuowali materiały tematyczne, a także badali tlenek węgla w wydychanym powietrzu osobom palącym papierosy tradycyjne oraz mierzyli ciśnienie krwi.