Głównej zawartości

Zgłaszanie niepożądanych odczynów poszczepiennych przez POZ

Podstawą prawną do zgłaszania odczynów poszczepiennych jest ustawa z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019 r. poz. 1239 z późn. zm.). Zgodnie z art. 21 cytowanej ustawy lekarz lub felczer, który podejrzewa lub rozpoznaje wystąpienie niepożądanego odczynu poszczepiennego, ma obowiązek w ciągu 24 godzin od powzięcia podejrzenia jego wystąpienia zgłoszenia takiego przypadku do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego właściwego dla miejsca powzięcia podejrzenia jego wystąpienia.

Zgłoszenia należy dokonać na przeznaczonych do tego formularzach.
W rozporządzeniu opublikowane są wzory formularzy do zgłaszania NOP w postaci załączników.

Formularze zgłoszeń niepożądanych odczynów poszczepiennych kierowane do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olsztynie przesyłane droga mailową należy wysłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oryginalny, prawidłowo i czytelnie wypełniony formularz zgłoszenia NOP należy jak najszybciej przesłać do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.